Kennelnytt 2008
Results at Xaida´z dogs or dogs in the kennel




Stora Stockholm 081207
Domare Margareta Sundkvist


BIM /BOS CACIB Xaida'z De-Ro Warga Wiper
BIR/BOB CACIB Delfinal i gruppen Xaida'z Bal-Za Szép-Shadow
4btkl Xaida´z Bal-Za Szárcsa-Swea
1HP Västsjö Ernö-Zabrella
1 Yohanna-Oxaida



Stora Stockholm 081206
Juniorhandling
Annica och Zabrella Deltog i SM-final



KHKG Danmark 081130
Domare Tomas Rohlin


Excellent CERT BIM, BIS4 BIM-final BIS-3 Juniorfinal Xaida'z Bo-Ki Zeke-Bozz
Handler för Zeke i rasringen Ann-Marie Olsson
Very Good Xaida'z De-Ro Warga Wiper
Excellent Clubcert Xaida'z Bal-Za Szép-Shadow
Excellent Västsjö Ernö-Zabrella
Uppfödargrupp BIS 2

Annica och Zabrella BIS-juniorhandler




Norsk Vinnarutställning, Hamar, Norge 081123
Domare Martin Croeser, Syd-Afrika
BIR CACIB Norsk Vinnare -08
Xaida´z Gi-Misz Rapszodia-Raija
2btkl reservcacib, Xaida´z Bal-Za Szárcsa-Swea



Malmö Valp "Gåsatider 081108
Domare Mats Lindborg
HP Xaida´z Ro-Qy Álomszep-Axza
1 Xaida'z Ro-Qy Álarcus-Axzel
2 Xaida'z Ro-Qy Ágyúgoluö-Azcot
2 Xaida'z Ro-Qy Ábra-Axzina



Cacib Vrtojba Slovenien 081108
Domare Thomas Rohlin, Danmark
Excellent BIR CERT CACIB (sista för bli Int.champ) Xaida'z Gy-Ga Edes-Quinta De Noval
Excellent Reserv Cert, blir CERT och Slovensk Champion Xaida'z Ny-Sz Xtella-Lee



Cacib Sempeter Slovenien 081107
Domare Barbra Müller, Schweiz
Excellent BIR CERT CACIB Slovensk Champion Xaida'z Gy-Ga Edes-Quinta De Noval
Veru Good Xaida'z Ny-Sz Xtella-Lee



Växjö Internationell 081101
Domare Tamás Jakkel
BIR Grupp-2 Xaida'z Bal-Za Szép-Shadow

3btkl Västsjö Ernö-Zabrella
5btkl Reserv-cacib Xaida'z Ny-Sz Xtella-Lee
1 Xaida'z Di-Misz Yza-Yatzi
BIM CACIB Xaida'z De-Ro Warga Wiper

2bhkl CERT Reserb-cacib Xaida'z Bo-Ki Záros Zeger Bozz

1HP Uppf-grupp Demi - Bozz - Warga - Shade
Bästa kritik jag någonsin fått!!!



Växjö Internationell 081031
Juniorhandling
Annica och Västsjö Ernö-Zabrella
5:a och uttagna till SM i Stockholm
Sista uttagstävlingen...



Lomma BK 081026
Lydnad kl 1

Västsjö Ernö-Zabrella 5:a, 138p



Trelleborgs BK 081025
Agility kl 1

Västsjö Ernö-Zabrella 4:a
Xaida´z Bal-Za Szép-Shadow 6:a



KHKG Danmark 081012
Domare Benny Blid

Excellent BIR BIR vet BIS4 BISVet Västsjö Ernö-Zabrella
Excellent CERT BIM, BIS3 BIM-final Xaida'z Bo-Ki Zeke-Bozz

Excellent Clubcert Xaida'z Gy-Ga Edes-Quinta De Noval



Åland, Finland 080927
Domare Hassi Asschemnacher Feyel, Tyskland
 

Excellent btkl3, Xaida´z Bal-Za Szárcsa-Swea




Oxie BK 080928
Rallylydnad nybörjare
Västsjö Ernö-Zabrella
86 poäng, godkänd och uppflyttad



Lunds Brukshundklubb 080921
Domare Lisa Druse
BIR-valp BIG3 Xaida´z Ro-Qy Álomszep-Axza
Handler Pia Bergqvist



Sofiero Internationell 080914
Domare Nina Karlsdotter
BIR-valp  Xaida´z Ro-Qy Álomszep-Axza

BIM-valp Xaida'z Ro-Qy Ágyúgoluö-Azcot

CK Cert bhkl2, Xaida´z Bo-Ki Záros Zeger Bozz

BIR-Veteran 3btkl , BIS 3 Veteran Västsjö Ernö-Zabrella



Öland Nationell 080907
Domare Brit Schöne Brodwall

BIR-Veteran 3 btkl,  Västsjö Ernö-Zabrella

CK CERT 2btkl , Xaida´z Di-Misz Ysa-Yatzi

1HP Xaida’z Bo-Ki Zimankós Zeke-Bozz



Norrköping Nationell 080817
Domare Liz-Beth Liljeqvist

BIR-valp  Xaida´z Ro-Qy Álomszep-Axza

CK Cert bhkl2, Xaida´z Bo-Ki Záros Zeger Bozz

CK btkl R, Xaida´z Di-Misz Yra-Yazmina 

CK btkl2, Xaida´z Bal-Za Szárcsa-Swea

BIR-Veteran BIM,  Västsjö Ernö-Zabrella




Nyköping Internationell 080816
Domare Gunnel Holm

BIM-valp  Xaida´z Ro-Qy Álomszep-Axza

1-1, Xaida´z Bo-Ki Záros Zeger Bozz

CK CERT 3 btkl, Xaida´z Di-Misz Yra-Yazmina 

CK Reserv-Cacib btkl2, Xaida´z Bal-Za Szárcsa-Swea

Juniorhandling Zabrella och Annica



Askersund 10 augusti
Domare Hans-Erik Pedersen Danmark

1chkl 2btkl CACIB
Xaida´z Bal-Za Szárcsa-Swea



KHKG Grenå, Danmark 3 augusti
Domare Lisa Avery, CA

BIR Excellent Cert, Dansk Champion, Yohanna-Oxaida
Very Good Xaida’z Bo-Ki Zimankós Zeke-Bozz
Very Good Xaida’z De-Ro Warga-Wiper




KHKG Grenå, Danmark 2 augusti
Domare R Gregory GB

BIR Excellent Cert, Yohanna-Oxaida
Excellent CERT BIM Xaida’z Bo-Ki Zimankós Zeke-Bozz
Very Good Xaida’z De-Ro Warga-Wiper




Inofficiell utställning Öland 19 juli
BIR och grupp 3 Xaida'z Di-Misz Yza-Yatzi



Oxie BK 080722
Rallylydnad nybörjare
Västsjö Ernö-Zabrella
6:a med 85 poäng, godkänd.
även här helt otränad i år...



Rönne, Danmark 080713
Domare Wenche Eikeseth, Norge

BIR CERT Dansk Champion
Xaida'z Ny-Sz Xtella-Lee
BIM CERT
Xaida'z Bo-Ki Zimankós Zeke Bozz



KUR Norge 080712
Domare Dr Peter Hudak......
2 bhkl CERT Norsk Champion Xaida'z De-Ro Warga-Wiper
4btkl CK CERT Norsk Champion
Xaida´z Bal-Za Szép-Shadow
BIR-vet BIS-vet 2 btkl Västsjö Ernö-Zabrella


Agility - totalt otränade
Nybörjare
1:a Xaida´z Bal-Za Szép-Shadow
Diskad på sista hindret...Xaida'z De-Ro Warga-Wiper
Fortsättare
2:a Västsjö Ernö-Zabrella



Tvååker 080711
Domare Nils Molin......
Grupp-reserv BIR CERT Champion Xaida'z De-Ro Warga-Wiper
BIM CK
Xaida´z Bal-Za Szép-Shadow
BIR-vet 2 btkl Västsjö Ernö-Zabrella



Circuit Club Show Stäket, Stockholm 5 juni
Puli övriga färger, domare Christopher Habig Tyskland
Very Good (1:a) 2:a-vet Xaida´z Gi-Xa Denvér-Robija
Excellent (Ck) 3:a bästa tik, BIM veteran Västsjö Ernö-Zabrella
Excellent 3:a championklass Xaida´z Bal-Za Szép-Shadow
Excellent (CK) oplacerad Csigora Roxanne af Xaida´z
Excellent Oplacerad Xaida´z Ca-Za Misztica af Marmor

Good (2:a.
.....) Xaida'z Bo-Ki Zimankós Zeke Bozz

Parklass 2:a plats Ruff och Xanna



World Winner Show Stockholm 4 juni
Puli övriga färger, domare Leif-Ragnar Hjort
Excellent (CK) 2:a-vet Xaida´z Gi-Xa Denvér-Robija
Excellent 4:a championklass Xaida´z Bal-Za Szép-Shadow
Excellent (CK) Csigora Roxanne af Xaida´z
Very Good Xaida´z Ca-Za Misztica af Marmor

Very Good (1:a)
Xaida'z Bo-Ki Zimankós Zeke Bozz

Parklass 1:a plats Ruff och Xanna



Bröndby, Danmark 080628
Domare Marit Sunde......
Very Good Xaida'z De-Ro Warga-Wiper
Veteran Excellent Västsjö Ernö-Zabrella
Excellent
Xaida´z Gy-Ga Èdes Quinta do Noval
Good
Xaida'z Ny-Sz Xtella-Lee



Vänersborg 080607 Domare Eva Borg
1 Xaida'z De-Ro Warga-Wiper
3 btkl CERT CACIB, Yohanna-Oxaida
2 btkl CACIB, Xaida´z Gi-Misz Rapszódia-Raija,
BIR/BIS 2 veteran Västsjö Ernö-Zabrella




KHKG Danmark 25 maj
Puli övriga färger
Excellent (CK) BIR-vet BIS 2 vet Västsjö Ernö-Zabrella
Excellent (CK)
BIM CERT Xaida'z Ny-Sz Xtella-Lee
Excellent (CK) 2:a
Xaida'z Bo-Ki Zimankós Zeke Bozz

Puli vit
Excellent (CK) BIR CERT Yohanna-Oxaida
Excellent (CK) BIM
Xaida´z Gi-Misz Reprezenthal-Roccula



Helsingborgs BK 22 maj
Juniorhandling Annica och Zabrella
3:a och uttagna till Skånemästerskapet



Hässleholm Nationell 18 maj
BIM BIR-vet Västsjö Ernö-Zabrella
junkl. CK 3 btkl Xaida'z Di-Misz Yra-Yazmine
1HP Xaida'z Ny-Sz Xtella-Lee
1
Xaida´z Gy-Ga Èdes Quinta do Noval
2
Xaida'z Bo-Ki Záros Zeger-Bozz



Svk FUR Specialen Mölndal 17 maj
4-6 månader Valp
BIM valp Xaida'z Ro-Qy Alcázás-Ang
1-1 HP Xaida'z Ro-Qy Alomszep-Axza

1-2
Xaida´z De-Ro Wiper-Warga
BIR-vet 2 btkl BIS-vet Västsjö Ernö-Zabrella
1-1 junkl. HP Xaida'z Di-Misz Yra-Yazmine



Landskrona Inofficiell 4 maj
BIR Xaida'z Bo-Ki Záros Zeger-Bozz



Inofficiell utställning Öland 3 maj
BIR och grupp 2 Xaida'z Di-Misz Yza-Yatzi



Hilleröd, Danmark, Internationell utställning. 3 maj
Puli vit
BIR CACIB uttagen Crufts 2009
Xaida´z Gi-Misz Reprezenthal-Roccula

Puli övriga färger
BIM-vet Excellent
Västsjö Ernö-Zabrella
Very Good Xaida'z Xaida'z Ny-Sz Xtella-Lee
Very Good Xaida'z Ca-Za Misztica Af Marmor



Skanör Inofficiell 27 april
BIR vuxen
Xaida'z Ny-Sz Xtella-Lee
1HP Yohanna-Oxaida
BIR unghund
Xaida'z Bo-Ki Záros Zeger Bozz



Berlin Tyskland 5 april, Domare Marit Sunde
BIR med titeln "Sieger Berlin 2008"
CERT CACIB (sista för Internationell champion) Xaida´z Bal-Za Szép-Shadow
2 Excellent BIR-vet BIS2-vet Västsjö Ernö-Zabrella
1 Xaida´z De-Ro Wiper-Warga



KHKG Strib Danmark 30 mars
BIR CERT Xaida´z De-Ro Wiper-Warga
BIM BIR-vet BIS-vet Västsjö Ernö-Zabrella (visad ev Lena Jörgensen)

1
Xaida'z Xaida'z Ny-Sz Xtella-Lee



Bolleup Inofficiell 22 mars
BIS grupp1
Xaida'z Xaida'z Ny-Sz Xtella-Lee



Malmö Int 16 mars
BIR-valp Xaida'z Bo-Ki Zimankós Zeke Bozz
2 HP Xaida'z Bo-Ki Záros Zeger Bozz

2 bhkl CK BIR-vet Xaida´z Gi-Xa Denevér Robija
3 bhkl CERT reservcacib (blir CACIB) Xaida´z De-Ro Wiper-Warga
2 vetkl Xaida´z Po-Di Eszes Erhardt
1HP Xaida'z Ny-Sz Xodus-Zamat 

4 btkl CK Xaida´z Bal-Za Szép-Shadow
5 btkl CK CERT
Xaida´z Om-Iz Prizma-Pazcal
1 CK opl.
Xaida'z Xaida'z Ny-Sz Xtella-Lee

1HP Uppfödargrupp
Ruff - Warga - Demi - Calli

 


Malmö Int 15 mars
J
uniorhandling Delfinal 10st
Annica Karlsson med Zabrella




Groningen; Holland 2 mars

2 bhkl reserccacib, reservcert
Xaida´z Gi-Ga Nyandász-Nizze

3 btkl BIR-vet Västsjö Ernö-Zabrella
4 btkl reservcacib Xaida´z Bal-Za Szé-Shadow

Parklass, Xaida´z Gi-Ga Nyandász-Nizze o
Västsjö Ernö-Zabrella
final oplacerad



Nordskånska KK, 23 februari Hässleholm
BIR-valp Xaida'z Bo-Ki Záros Zeger Bozz



Göteborg Int. Svensk Vinnare 6 januari
3 bhkl CK BIR-vet Xaida´z Gi-Xa Denevér Robija
BIR-valp Xaida'z Bo-Ki Zimankós Zeke Bozz
2 btkl reservcacib
Xaida´z Bal-Za Szárcsa-Swea
3 btkl Västsjö Ernö Zabrella
4 btkl Xaida´z Bal-Za Shep-Shadow
5 btkl Xaida´z Gi-Misz Rapszodia-Raija


1HP uppfödargrupp Ruff - Swea - Shade - Raija

Juniorhandling oplacerad
Annica Karlsson med Zabrella



Göteborg Int. 3 januari
2 bhkl CK BIR-vet Xaida´z Gi-Xa Denevér Robija
BIR-valp delfinal Xaida'z Bo-Ki Zimankós Zeke Bozz
2 btkl reservcacib
Xaida´z Bal-Za Shep-Shadow
3 btkl Xaida´z Bal-Za Szárcsa-Swea
4 btkl Xaida´z Gi-Misz Rapszodia-Raija


1HP uppfödargrupp Ruff - Swea - Shade - Raija

Juniorhandling delfinal
Annica Karlsson med Zabrella