Kennelnytt 2005




Internationell utställning HUND 2005 10 dec.
CK CACIB 2 btkl Västsjö Ernö-Zabrella
CK Reservcacib (CACIB) 5-btkl Xaida´z Bal-Za Szép-Shadow
CK 3 vetkl Xaida´z Axzéss-Allonge
1-2 Xaida´z Gi-Misz Rapszodia-Raija
1-4chkl Xaida´z Gy-Ga Qyra Af Xaida
1-1 Xaida´z Gi-Misz Reprezsenthal -Roccula

1 HP Uppfödargrupp Shade-Roccu-Axzéss-Qyra



KHKG, Stouby Danmark officiell utställning 27 november
BIM BIM-BIS-3 Clubcert, därav Clubchampion Xaida´z Ca-Za Misztica af Marmor
BIR-vet BIS-3 4 btkl Xaida´z Axzéss-Allonge
CK 3 btkl 1 unghundsklass BIS-unghund-2 Xaida´z Bal-Za Szép-Shadow
BIR-senior BIS-3 Senior CK 3 bhkl Xaida´z Gi-Xa Denéver-Robija
1 HP Uppfödarklass BIS Uppfödarklass Axzéss-Ruff-Shade-Miszti

Daniel och Miszti BIS juniorhandler
Daniel Karlsson Årets Juniorhandler 3:a

Annica Karlsson Årets Juniorhandler 4:a



Internationell utställning Norsk Vinnarutställning Hamar, Norge 051119
BIR BIR-vet delad Grupp 6 Norsk Vinnartitel Xaida´z Axzéss-Allonge
2 btkl CERT CACIB Norsk Champion Xaida´z Gy-Ga Qyra Af Xaida
3 btkl CK Reservcacib Xaida´z Ro-Fe Kulissza-Kiaz
1 Xaida´z Gy-Ga Èdes Quinta do Noval
BIM-vet CK CERT Norsk Champion 2 bhkl Xaida´z Bo-Xa Bátor-Gyermec
1 HP Xaida´z Gi-Misz Reprezsenthal -Roccula

1 HP uppfödargrupp
Axzéss-Kia-Qyra-Malle


Gåsatider, Malmö Valp 13 nov.
BIR-valp Xaida'z Ma-Ki Utász-Ugge
 
1 2 bhkl Xaida'z Ma-Ki Uros-Ugod
1, 3 bhkl Xaida'z Ma-Ki Ukéz-Urax



Internationell utställning Växjö 051106
BIM CERT CACIB
Xaida´z Gi-Misz Reprezsenthal -Roccula
BIR-vet R-btkl BIS-4 vet Xaida´z Axzéss-Allonge
CERT R-Cacib 3btkl Champion Xaida´z Gy-Ga Èdes Quinta do Noval
CK 4 btkl Xaida´z Ca-Za Misztica af Marmor

1HP
Xaida´z Bal-Za Szárcsa-Swea
1 Csigoras Roxanne to Xaida

1 HP bästa uppfödargrupp
Axzéss-Roccu-Miszti-Xim



Inofficell utställning, Halmstad
BIR
Xaida´z Bal-Za Szárcsa-Swea



Helgen 16-17 oktober
JACK med förare Susanne Josefsson
XAIDAS BA-LI ISTEN IOR
Kan nu titulera sig SERVICEHUND!!!!
och
Med på Kvallistan SM 2006 : Lydnad
DORN JOSEFSSON, Ljungby BK
XAIDAS BA-LI ISTEN IOR, PULI



Grönglingutställning, Hässleholm 16 oktober
BIR-valp BIG-2 Xaida'z Ma-Ki Utász-Ugge
BIM-valp Xaida'z He-Iz Varázsige-Vanja
1, 2 bhkl Xaida'z Ma-Ki Ukéz-Urax
 
1 3 bhkl Xaida'z Ma-Ki Uros-Ugod
1, 2 btkl  Xaida'z He-Iz Varázsol-Vanezza
  



Tyska KK Internationella utställning Rostock Tyskland 9 oktober
BIR BIR-vet BIS_VET Grupp-2 Xaida´z Axzéss-Allonge
2 btkl CACIB CERT Xaida´z Ca-Za Misztica af Marmor
1 Xaida´z Gi-Ga Nyandász-Nizze

Juniorhandling Daniel Karlsson med Miszti
Best In Show juniorhandler



NKK Internationella utställning Fredrikstad, Norge 2 oktober
BIM CK Xaida´z Axzéss-Allonge
1 HP Xaida´z Gi-Misz Reprezsenthal -Roccula
1 Xaida´z Ca-Za Misztica af Marmor

BIS juniorhandler Daniel Karlsson med Miszti



Lydnad ELIT Ljungbytrakten 1-2 oktober
Xaida´z Ba-Li Isten-Ior
Lördag 275,5 poäng och söndag 302,5 poäng



DKK Internationella utställning Bröndby 18 september

CK CACIB 3 bhkl Xaida´z Re-Li Lazsnak-Lord-Pedro
1HP Xaida´z Bal-Za Szidas-Sir Ruben

BIR-Vet CK 3 btkl Xaida´z Axzéss-Allonge
CK 4 btkl Xaida´z Ro-Fe Xaida´z Kulissza-Kiaz

HP Uppfödargrupp Pedro-Ruben-Axzéss-Kia



Sydskånska KK nationella utställning Sofiero 11 september

CK 3 bhkl Xaida´z Re-Li Lazsnak-Lord-Pedro
BIM-vet CK 4 bhkl Xaida´z Po-Di Eszas-Efraim
CK 5 bhkl Ca-Za Misticusz-Marcolio
CK oplac. Xaida´z Po-Di Eszes Erhardt
CK oplac. Xaida´z Gi-Misz Reperezenthál- Roccula
CK oplac. Xaida´z Bal-Za Szidas-Sir Ruben

BIM BIR-Vet CK 3 btkl Xaida´z Axzéss-Allonge
Ck 2 btkl Xaida´z Ca-Za Misztica af Marmor
3 btkl CK CERT Xaida´z Gy-Ga Èdes Quinta do Noval
5 btkl Xaida´z Gi-Ga Naszàly-Nike
CK oplac Xaida´z Ègi-Qyra Af Xaida
CK oplaceXaida´z Gi-Misz Rapszodia-Raija
CK oplacerad Xaida´z Bal-Za Szép-Shadow

HP Uppfödargrupp Axzéss-Xim-Obelix-Casper
HP Avelsgrupp Zabrella med Obelix, Shade, Miszti och Ruben



Småland/Ölands nationella utställning 4 september
BIR Xaida´z R-Fe Kulissza-Kiaz
BIM BIM-vet Xaida´z Gi-Xa Denéver Robija
2 bhkl CERT Champion Xaida´z Gy-Za Oltalmaz-Obelix
BIR-Vet CK 3 btkl Xaida´z Axzéss-Allonge
4 btkl CK CERT Xaida´z Gy-Ga Èdes Quinta do Noval
5 btkl CK Csigoras Roxanne to Xaida
HP BIS-reserv Uppfödargrupp Axzéss-Xim-Kia-Ruff
BIS-3 Parklass Ruff-Axzéss



Borås inofficiella utställning 4 september
BIR BIG1 Xaida´z Bal-Za Szárcsa-Swea



Svk FUR´s officiella utställning 27 augusti
BIR-valp BIS-2 valp Xaida´z Ma-Ki Újsag-Utopia
2 HP Xaida´z Ma-Ki Úrnö-Unique

1CK 2 bhkl BIM-vet Xaida´z Po-Di Eszas-Efraim
BIR-vet BIS-vet 1CK 5 btkl Xaida´z Axzéss-Allonge
CK 2 btkl Västsjö Ernö Zabrella
CK 3btkl Xaida´z Ca-Za Miszica af Marmor
CK CERT oplc Xaida´z Bal-Za Szép-Shadow


BIR BIS 2 1 HP uppfgrupp, Shade, Miszti, Axzéss och Casper




Sydskånska kennelklubbens uttagningstävling till Gåsatiderna, 21 augusti

Annica Karlsson med Qyra 4:a
Är redan uttagen sedan innan



Sveriges Hundungdom, Ungdoms-SM Uppsala14 augusti
Genomförd Juniorhandlingstävling
Daniel Karlsson med Miszti, deluttagning.
Annica Karlsson med Zabrella



Simrishamns BK inofficiell agility14 augusti
Genomförd Agilitytävling
"Lille"
Xaida´z Gi-Ga Nyandász-Nizze
Öppen Hoppklass 55 fel........massor av tidsfel.....men han gick runt...



Helsingborgs BK 13 augusti
Genomförd Mentaltest
Xaida´z Gy-Za Osztó-Ozzy
Xaida´z Gi-Xa Denevér-Robija
Xaida´z Gi-Ga Nyandász-Nizze



Norrköping nationella utställning 13 augusti
1 HP Xaida´z Bal-Za Szárcsa-Swea



Askersund Internationell utställning 8 augusti
BIR CERT Xaida´z Bal-Za Szárcsa-Swea
1
Xaida´z Re-Li Lazsnak-Lord Pedro
1
Xaida´z Bal-Za Szidas-Sir Ruben



KHKG, Köge Danmark officiell utställning 31 juli
BIR-valp BIS-3 valp Xaida´z Niz-Ci Tejféher-Tzara
BIR CK ClubCert Xaida´z Ca-Za Misztica Af Marmor
BIR-vet BIS-vet 2 btkl CK Xaida´z Axzéss-Allonge
BIM-vet CK 4 bhkl Brianda He-Bo Gigolo
1
Xaida´z Bal-Za Szidas-Sir Ruben
CK BIS-Unghundsklass, Xaida´z Bal-Za Szép-Shadow
CK Xaida´z Ègi-Qyra Af Xaida
BIR 1HP BIS-3 uppfödargrupp Axzéss-Qyra-Miszti-Shade

Juniorhandling
Daniel Karlsson med Miszti Best In Show 1:a
Annica Karlsson med Qyra Best In Show 2:a



KHKG, Köge Danmark officiell utställning 30 juli
BIR-valp BIS-3 valp Xaida´z Niz-Ci Tejféher-Tzara
BIM, BIM-vet CK Xaida´z Axzéss-Allonge
CK 4 bhkl Brianda He-Bo Gigolo
2 btkl
CK CERT BIS-4 Unghundsklass, Xaida´z Bal-Za Szép-Shadow
3 btkl CK ClubCert Xaida´z Ca-Za Misztica Af Marmor
1 Xaida´z Ègi-Qyra Af Xaida
BIR 1HP BIS-3 uppfödargrupp Axzéss-Qyra-Miszti-Shade

Juniorhandling
Daniel Karlsson med Miszti Best In Show 1:a
Annica Karlsson med Qyra Best In Show 3:a



Västerås Internationell utställning 23 juli
1HP Xaida´z Niz-Ci Tejféher-Tzara
BIR-vet CK 2 btkl Xaida´z Axzéss-Allonge
CK Reservcacib 3 btkl Västsjö Ernö-Zabrella
BIM CERT CACIB Champion Xaida´z Gy-Ga Èber-Quickstep
1 hp Xaida´z Gi-Misz Reperezenthál- Roccula
1HP 1:a i sin klass Xaida´z Bal-Za Szép-Shadow
BIR 1HP uppfödargrupp Axzéss-Roccu-Chilli-Shade

Juniorhandling
Daniel Karlsson med Miszti 4.a och uttagen till final Stora Stockholm i december



Agility Trelleborgs BK Agilityfyrkanten 17 juli
4:a 10 fel Xaida´z Ca-Za Misztica af Marmor
5:a 1 vägran, 5 fel Xaida´z Gi-Ga Nyandász-Nizze (Nizzes första tävling...)
Hade roligt....Xaida´z Gy-Ga Egi-Qyra af Xaida



KUR CERT-utställning 16 juli

2btkl CERT Xaida´z Bal-Za Szárcsa-Swea



Tvååker Internationell utställning10 juli
BIR-valp Xaida´z Niz-Ci Tejféher-Tzara
BIM BIR-vet CK Xaida´z Axzéss-Allonge
bhkl 2 Reservcacib (CACIB)CK Xaida´z Re-Li Látzik-Lufi
bhkl 3 Xaida´z Po-Di Eszes-Efraim
bhkl 4 CERT Xaida´z Gy-Ga Èber-Quickstep
1 Xaida´z Gi-Misz Reperezenthál- Roccula
1HP Xaida´z Bal-Za Szép-Shadow
1HP Xaida´z Bal-Za Szárcsa-Swea



Tvååker Nationell utställning 9 juli
BIR-valp Xaida´z Niz-Ci Tejféher-Tzara
BIR-vet CK 2 btkl Xaida´z Axzéss-Allonge
CK bhkl 2 Xaida´z Po-Di Eszes-Efraim
bhkl 3 CERT Xaida´z Gy-Ga Èber-Quickstep
4 bhkl 1 CK Xaida´z Gi-Misz Reperezenthál- Roccula
CK 3 btkl Xaida´z Bal-Za Szép-Shadow
1 HP Xaida´z Bal-Za Szárcsa-Swea

Juniorhandling Annica Karlsson med Zabrella 1:a



Bjuvs BK Agility officiell 3 juni
Västsjö Ernö-Zabrella

Agilityklass 14,5 fel



Borås 2 juni
2 btkl CK CERT Xaida´z Bal-Za Szárcsa-Swea



Markaryd 1 juni
ELIT-lydnad
1:a-pris 280,5 p
Xaida´z Ba-Li Isten-Ior



Hilleröd, Danmark 12 juni
BIR-vet CK Xaida´z Axzéss-Allonge
1 Xaida´z Nyandász-Nizze



Svk FUR´s officiella Special-utställning 29 maj
BIM-valp Xaida´z Niz-Ci Tejféher-Tzara
1HP BIM-vet Xaida´z Gi-Xa Dénever-Robija
1CK 2 vetkl Xaida´z Axzéss-Allonge
CK 2 btkl Västsjö Ernö Zabrella
CK Xaida´z Ca-Za Miszica af Marmor
CK CERT 3 btkl Xaida´z Bal-Za Szép-Shadow
CK Xaida´z Gi-Ga Naszàly-Nike
1HP Xaida´z Bal-Za Szárcsa-Swea

BIR BIS 2 1 HP avelsgrupp, Swea, Shade, Babsan, Miszti och Zabrella
1HP uppfödargrupp, Miszti, Shade, Ruff och Axzéss

Barn med Hund
Best In Show Annica och Zabrella



Agility vid Amtsmesterskaber i Lyngby, Danmark
1.plads
Xaida'z He-Ax Gajdasz-Gullit "Pablo"


Västra KK Internationella utställning 28 maj
1 valp Xaida´z Niz-Ci Tejféher-Tzara
BIR-vet CK 4 btkl Xaida´z Axzéss-Allonge
CERT 2 btkl Xaida´z Bal-Za Szárcsa-Swea



Nordskånska KK nationella utställning 22maj
BIR-valp delfinal Xaida´z Niz-Ci Tejféher-Tzara
BIM Xaida´z Ba-Li Isten-Ior
CK 2 bhkl Xaida´z Re-Li Látszik-Lufi
1
Xaida´z Po-Di Eszes Erhardt
1 Xaida´z Ca-Za Misticusz-Marcolio

BIR-vet CK 2 btkl Xaida´z Bo-Xa Bunda Szétszaggat
CERT 3 btkl Champion Xaida´z Gi-Ga Naszàly-Nike
CK 5 btkl Csigoras Roxanne to Xaida
CK Xaida´z Gy-Za Osztriga-Oliwia

Uppfödargrupp HP
Jack, Selma, Steffi och Timmy

Juniorhandling
5:a Annica och Zabrella
därmed uttagen till final på Golden Go



Ljungby officiell lydnadstävling14 maj
ELIT 257 p 1:a pris (Certpoäng)
Xaida´z Ba-Li Isten-Ior



Sydöstra BK Agility officiell 14 maj
Västsjö Ernö-Zabrella

Agilityklass 12,5 fel



Nationell utställning Skara 8 maj
CERT Xaida´z Bal-Za Szárcsa-Swea



Lomma BK inofficiell utställning 8 maj
BIR Csigora Roxanne to Xaida´z
BIR-vet BIS-2-veteran Xaida´z Axzéss-Allonge
BIR-valp Xaida´z Niz-Ci Tejféher-Tzara

Juniorhandling 10-17 år
Annica Karlsson med Axzéss 1:a



Oxie BK Agility officiell 5 maj
Västsjö Ernö-Zabrella
Hoppklass 17 fel
Agilityklass 16,5 fel



Landskrona BK, Inofficiell utställning
BIR BIG1 BIS3
Xaida´z Re-Li Látszik-Lufi



Bakken, Danmark Inoffficiell utställning 5 maj
BIR Xaida´z Bal-Za Szidas-Sir Ruben



Ballerup, Danmark Internationell utställning 1 maj
BIM BIR-vet BIS-2-veteran Xaida´z Axzéss-Allonge
2 btkl CACIB Västsjö Ernö-Zabrella
1 Xaida´z Re-Li Lazsnak-Lord Pedro



Inofficiell 9 april, Floby

BIR-valp Xaida´z Bal-Za Szárcsa-Swea



DM i juniorhandling 9 april, Tollarp

Juniorhandling Daniel Karlsson med Miszti 1:a
uttagen till Ungdoms-SM i Uppsala i augsuti



Lilla Stockholm Internationell utställning 27 mars
BIR-valp Delfinal Xaida´z Bal-Za Szép-Shadow
BIR BIR-vet Xaida´z Bo-Xa Bunda Szétszaggat
4 btkl CERT Champion Xaida´z Gy-Ga Égi-Qyra af Xaida
BIM CERT CACIB
Xaida´z Gy-Za Oltalmaz-Obelix

Juniorhandling Daniel Karlsson med Miszti 3:a



Veteran of Veterans,
Grand Hotel, Trädgården, Stockholm 26 mars
Deltagit med bravur
Xaida´z Bo-Xa Bunda Szétszaggat



Inofficiell Tomelilla 25 mars
BIR-valp Xaida´z Niz-Ci Tejféher-Tzara
BIR BIR-vet BIG-2 BIS-2 veteran Xaida´z Axzéss-Allonge



Inofficiell , Växjö 25 mars
BIM 1HP Xaida´z Gy-Za Osztriga-Oliwia
1 HP 3btkl Xaida´z Gi-Misz Rajzás-Rimba



Klubben för Herde, Kvig och Gårdshundar, Köge Danmark 20 mars
BIR-valp Xaida´z Bal-Za Szidas-Sir Ruben
BIM BIR-vet BIS-3 Vet Xaida´z Axzéss-Allonge
2 bkl Xaida´z Re-Li Lazsnak-Lord Pedro
3 bhkl CERT Xaida´z Gi-Misz Reprezenthal-Roccula

HP BIS 2 Uppfödargrupp Axzéss - Ruff - Lord Pedro - Roccula

Juniorhandling Annica och Qyra 4:a



Malmö Internationella Utställning 19 mars
BIR-valp Xaida´z Bal-Za Szép-Shadow
BIR-vet CK 5btkl Xaida´z Bo-Xa Bunda Szétszaggat
BIR CACIB CERT Svensk Champion
Xaida´z Re-Li Lazsnak-Lord Pedro
2 bhkl CACIB Xaida´z Re-Li Látszik-Lufi
3 bhkl CK Reservcacib
Xaida´z Po-Di Eszes-Efraim
4 bhkl CK Xaida´z Gi-Xa Denevér-Robija
5 bhkl CK
Xaida´z Gy-Za Oltalmaz-Obelix
3 btkl CK Reservcacib Xaida´z Ca-Za Misztica af Marmor
4 btkl
Xaida´z Gi-Ga Naszàly-Nike

BIR HP Uppfödargrupp Obelix - Casper - Miszti - Lord Pedro




Q-polen, Hässleholm
1, 6-9 mån HP 2 btkl Xaida´z Bal-Za Szép-Shadow
2 6-9 mån, HP Xaida´z Bal-Za Szárcsa-Swea
3, 6-9 mån HP Csigora Roxanne to Xaida´z



Baltiska hallan, Malmö
Juniorhandling 13-17 år
Annica Karlsson med Qyra 4:a (uttagen till final Skånemästerskapet)



Borås, inofficiell utställning
BIR-valp Xaida´z Bal-Za Szárcsa-Swea
BIR Xaida´z Gimisz Rapszodia-Raija