Kennelnytt




Trelleborgs BK, Lydnad I
14 december
Lydnad I, 170 poäng, 5:e plats, 3:e förstapriset,
Lydnadsdiplom i "ettan"
Västsjö Ernö-Zabrella



HUND 2003, Stockholm
13 december
Btkl 3 CK BIR-Veteran Xaida´z Axzéss Allonge



Kolding, Danmark
23 november
CERT Xaida´z Re-Li Lazsnak-Lord Pedro



Sölvesborg Inofficiella utställning
23 november
BIR-valp Xaida´z Gy-Ga Èdes Quinta do Noval



Sydskånska KK Malmö Valputställning "Gåsatider"
9 november
BIR-valp Xaida´z Gy-Ga Égi-Qyra af Xaida
BIR syskonklass Qyra - Xim - Chili



Nordskånska KK Golden Go
18 oktober
Final Juniorhandling Daniel Karlsson med Axzéss 4:a



Nordskånska KK Gröngölingutställning
18 oktober
2 valp HP Xaida´z Gy-Ga Èdes Quinta do Noval



Ljungby Brukshundklubb Officiell lydnadstävling
12 oktober
Uppflyttad ELIT Xaida´z Ba-Li Isten-Ior



Småland Öland KK Internationella utställning, Svensk Vinnarutställning
11 oktober
Svensk Vinnar 2003 BIM CACIB Xaida´z Ba-Li Isten-Ior
Btkl 3 CK BIM-Veteran Xaida´z Axzéss Allonge
Btkl R CK Västsjö Ernö-Zabrella
2 valp HP Xaida´z Gy-Ga Égi-Qyra af Xaida



Klubben för Herde, Vall och Vakthundar, Ringe Danmark
5 oktober
BIR-Veteran BIS-veteran (över10 år) Xaida´z Axzéss Allonge
BIR-senior BIS-senior (7-10 år) Xaida´z Gi-Xa Denéver-Robija
CERT Xaida´z Gi-Ga Nyandász-Nizze
BIM CERT Xaida´z Gy-Za Misztica af Marmor
HP BIS-2 Uppfödargrupp, Nizze - Ruff - Axzéss - Miszti

BIS-Juniorhandling Daniel Karlsson med Axzéss 1:a



Veberöd BK´s Inofficiell utställning, Veberöd
28 september
BIR-valp Grupp-3 Xaida´z Gy-Ga Égi-Qyra af Xaida
BIR-Veteran BIS veteran Xaida´z Axzéss Allonge
BIR grupp 2 Xaida´z Gi-Xa Denéver-Robija
Barn med Hund, Filip och Axzéss 6:a
Juniorhandling Annica Karlsson med Zabrella 3:a
Lydnad 1 Västsjö Ernö-Zabrella, 3:a



Danska KK Internationella utställning, Ballerup
21 september
BIR-Veteran BIS-4 veteran Xaida´z Axzéss Allonge



Porvoo, Finland
14 september
BOB (BIR) CERT FINSK CHAMPION Xaida´z Ro-Fe Komikus-Kusztor



Lunds BK, Agility
14 september
3:a agilityklas, 5:a hoppklass medium NORDUCh Västsjö Ernö-Zabrella
1:a Veteranklass medium Xaida´z Axzéss Allonge




SYDSkk Nationella utställning, Sofiero
13 september
BIM BIR-vet Xaida´z Axzéss-Allonge
BIR-valp Xaida´z Gy-Ga Égi-Qyra af Xaida
CERT bhkl 3
Xaida´z Re-Li Látszik-Lufi
Uppfödarklass HP, Timmy, Casper, Lufi och Axzéss

Juniorhandling Daniel Karlsson med Axzéss 2:a



SMÖKK Nationella utställning, Öland
7 september
BIR CERT CHAMPION Xaida´z Ro-Fe Kulissza-Kiaz
BIM CERT Xaida´z Gi-Ga Nyandász-Nizze
BIR-vet Xaida´z Axzéss-Allonge
BIR-valp Xaida´z Gy-Ga Égi-Qyra af Xaida



Ljungby Brukshundklubbs Inofficiella 40-årsjubileum
31 augusti
Domare IngMarie Hagelin, Hans Rosengren och Göran Marklund
BIR BIS BIS-Veteran Grupp 1 Best In Show Xaida´z Axzéss-Allonge
BIR-valp Grupp 3 Xaida´z Gy-Ga Égi-Qyra af Xaida
Parklass 2:a
Xaida´z Gy-Za Misztica af Marmor och Västsjö Ernö-Zabrella

Barn med Hund Daniel Karlsson med Axzéss 1:a



Burlövs BK
30 augusti

BIR-valp Xaida´z Gy-Ga Èdes Quinta do Noval




Norska KK Internationella utställning, Oslo
16 augusti
2bhkl CK CACIB Xaida´z Po-Di Eszes-Efraim



Ungdoms-SM, Malmö
9 augusti
Juniorhandling (10-17 år)
Daniel Karlsson med Axzéss 4:a
Seniorhandling (18-25 år)
Sofie Nilsson med Casper 1:a



Internationella Utställning, Ronneby
9 augusti
CACIB SUCh Xaida´z Ad-Ax Férfias-Feri



Internationella Utställning, Vadstena
19 juli
BIR-veteran Xaida´z Axzéss-Allonge
BIM-veteran
Xaida´z Gi-Xa Denevér Robija
CERT Xaida´z Ro-Fe Komedja-Klara
Uppfödargrupp HP Klara, Nizze, Axzéss, Ruff



Internationella Utställning, Vadstena
18 juli
BIR-veteran
Xaida´z Gi-Xa Denevér Robija



Internationella Utställning, Vadstena
16 juli
BIM-veteran Xaida´z Axzéss-Allonge



Hallands Kennelklubbs Internationella Utställning, Halmstad
13 juli
BIM BIM-veteran Xaida´z Axzéss-Allonge
CERT CACIB bhkl 2 Xaida´z Gi-Ga Nyandász-Nizze
CACIB Xaida´z Ba-Li Isten-Ior
Uppfödargrupp HP Jack, Axzéss, Ruff, Nizze
Juniorhandling Annica och Axzéss



Hallands Kennelklubbs Internationella Utställning, Halmstad
12 juli
BIR Xaida´z Ba-Li Isten-Ior
BIM BIR-veteran Delfinal Xaida´z Axzéss-Allonge
CERT bhkl 2 Xaida´z Ad-Ax Férfias-Feri "Champion"
CERT btkl2 Xaida´z Ro-Fe Kulissza-Kiaz
Uppfödargrupp HP Sigge, Axzéss, Ruff, Kia
Barn med Hund Annica och Kia



Björneborg, Finland
28 juni
BIM CERT Finsk champion Xaida´z Re-Li Lili af Lidi



NKK Internationella Utställning, Drammen, Norge
14 juni
BIR, BIR-vet BIS 2-VET Xaida´z Axzéss-Allonge
BIM CERT CACIB
Xaida´z Gi-Xa Denevér Robija
Btkl 2 CERT CACIB Västsjö Ernö-Zabrella

Juniorhandling
1:a Daniel Karlsson med Axzéss
3:a Annica Karlsson med Zabrella



Word Winner Dogshow, Dortmund
1 juni
Vehr Guht Xaida´z Ro-Fe Kulissza-Kiaz
Vehr Guht Xaida´z Fekéte-Csuli
Vehr Guht Xaida´z Gi-Ga Nyandász-Nizze
Sehr Guth
Xaida´z Gi-Xa Denevér Robija
Uppfödarklass Axzéss-Ruff-Csuli
Parklass Axzéss-Ruff
Veteranklass
Xaida´z Axzéss-Allonge



Stenungsund officiella utställning
26 maj
BIM CERT Xaida´z Ro-Fe Komedja-Klara
BIM-vet Xaida´z Axzéss-Allonge
BIR-valp, Xaida´z Gy-Za Orzhidea-Ophelia
2btkl CK Xaida´z Ro-Fe Kulissza-Kiaz
BIR-uppgödargrupp Kia-Klara-Ruff-Axzéss
CK Bhkl 2 Xaida´z Gi-Xa Denevér Robija



Svk FUR´s Specialutställning
25 maj
Btkl 2 BIM-vet Xaida´z Axzéss-Allonge
1 ökl Btkl 4 CERT
Xaida´z Bo-Xa Bunda Szétszaggat
CK Bhkl 5 Xaida´z Gi-Xa Denevér Robija
1 unkl CK
Xaida´z Ro-Fe Kulissza-Kiaz
CK Xaida´z Ro-Fe Komedja-Klara
CK Xaida´z
Xaida´z Po-Di Erdesz-Erhardt
BIR BIS Uppfödargrupp Axzéss-Ruff-Steffi-Timmy
Daniel Karlsson och Axzéss 1:a Barn med Hund
Annica Karlsson och Kia 3:a Barn med Hund



Middelfart, Danmark
25 maj
BIR BIS-junior CERT Xaida´z Re-Li Lazsnak-Lord Pedro



Hässleholms officiella utställning
18 maj
BIR-valp Xaida´z Ga-Za Orzagós-Olympuz
BIR CERT Xaida´z Ro-Fe Kulissza-Kiaz
BIM CERT Xaida´z Ca-Za Misticus-Marcolio
BIR-vet Xaida´z Axzéss-Allonge
BIR Uppfödargrupp

Daniel Karlsson och Axzéss 1:a Juniorhandling 8-13 år



Lomma BK inofficiella utställning
11 maj
BIR-valp BIS 2 Xaida´z Ga-Za Orzagós-Olympuz
BIR Grupp 3 Xaida´z Ca-Za Müvös-Mascot
BIR-vet Xaida´z Axzéss-Allonge

Annica Karlsson och Axzéss 3:a Barn med Hund 11-15 år



Danska Kennelklubbens Internationella Utställning, Helsingör
4 maj

Senior-2, 2-btkl Reserv-Cacib CK Xaida´z Axzéss-Allonge
CERT hane, Xaida´z Gi-Ga Nyandász-Nizze
Juniorhandling 2:a Daniel Karlsson med Axzéss



Dog Security Hundklubb, Arlöv
26 april

BIR Grupp-3 Xaida´z Po-Di Eszes-Efraim
BIR-veteran Xaida´z Bo-Xa Bundes Settszagat
BIR-valp, BIS-6 Xaida´z Gy-Za Orzhidea-Ophelia
BIM-valp, Xaida´z Gy-Za
Oltalmaz-Obelix
BIR BIS 2 uppfödargrupp, "Steffi", "Timmy", "Zack" och "Casper"
BIR BIS uppfödargrupp valp med "Offi", "Olly", "Obelix" och "Molle"
BIR BIS avelsfödargrupp valp Zabrella med "Offi", "Olly", "Obelix" och "Molle"
Barn med hund 12-17 år Flickan Karlsson (Klågerup) med Olly blev etta, GRATTIS!!!



Malmö Internationella Utställning
22 mars

BIR, BIR-veteran CK Grupp-4 Xaida´z Axzéss-Allonge
BIM, CERT CACIB Xaida´z Ad-Ax Férfias-Feri
BIM-veteran CK Xaida´z Bo-Xa Bátor-Gyermec
CERT tik, Xaida´z Gi-Ga Naszàly-Nike
BTKL CACIB, Västsjö Ernö-Zabrella
BIR-uppfödargrupp, "Axzéss", "Timmy", "Sigge" och "Kia"
BIR-valp, Xaida´z Gy-Za Orzhidea-Ophelia
BIM-valp, Xaida´z Gy-Za Osztó-Ozzy



Baltiska hallen, Sydskånska Kennelklubben
1 mars

Juniorhandling13-17 år 4:a Daniel Karlsson med Axzéss
Juniorhandling 9-12 år 1:a Annica Karlsson med Zabrella
Båda uttagna till final Skånemästerskapen i november



Nordskånska KK, Inofficiell Valputsällning,
Q-poolen Hässleholm
22 februari

BIR-valp, Grupp-3 Xaida´z Gy-Za Oltalmaz-Obelix
BIM-valp Xaida´z Gy-Za Orzhidea-Ophelia
Syskonklass med HP, 3:a Bästa syskonklass
Xaida´z Obelix, Ophelia, Olympuz



HUND 2002 Stockholm
8 december

Btkl 3 CERT Xaida´z Ca-Za Misztica af Marmor
BIR-vet Xaida´z Axzéss Allonge
Juniorhandling 3:a Daniel Karlsson med Axzéss

Gåsatider (inoff)
Malmö 10 November

BIR-valp Xaida´z Gi-Ga Nyandász-Nizze
BIM-valp Xaida´z Gi-Ga Naszàly-Nike
BIR
Syskonklass


Smökk Int
Växjö 3 November

BIR-valp Xaida´z Gi-Ga Nyandász-Nizze
BIM CACIB CERT
Championat Xaida´z Ba-Li Isten-Ior
CACIB Xaida´z Gi-Xa Denever-Robija
CACIB Xaida´z Ad-Ax Fekete-Csuli
BIR-vet Xaida´z Axzéss Alonge


Gröngölingsutställning (inoff)
Hässleholm 19 Oktober

BIR-valp Xaida´z Gi-Ga Nyandász-Nizze
BIR GRUPP 2:a BIS-vet
Xaida´z Bo-Xa Bunda Szétszaggat


Rasspecial Finland
Oktober

CERT Xaida´z Ro-Fe Komikus-Kuztor


Veberöds Bk (inoff)
29 September

BIR-valp Xaida´z Gi-Ga Nyandász-Nizze
BIS-vet
Xaida´z Bo-Xa Bunda Szétszaggat
Barn med hund 1:a Daniel Karlsson med Axzéss


Copenhagen Winner Show
Ballerup 21 September

DK CERT R-CACIB Xaida´z Po-Di Eszes-Efraim


Åbo Finland
CERT Xaida´z Re-Li Lilli af Lidi


Sofiero Nat
8 September

BIR-valp Xaida´z Gi-Ga Nyandász-Nizze
BIR-Vet Kutya´s Xagira-Xaida
BIR-uppfödargrupp
CERT Xaida´z Ad-Ax Férfias-Feri
Juniorhandling >13 år 1:a Daniel Karlsson med Axzéss
Juniorhandling 14-17 år 4:a Sofie Nilsson med Casper


Öland Nat.
31 Augusti

BIR-valp Xaida´z Gi-Ga Nyandász-Nizze
BIR Xaida´z Axzéss-Allonge
BIM Xaida´z Po-Di Eszes-Efraim
BIR-Vet Kutya´s Xagira-Xaida
CERT tik Xaida´z Ca-Za Misztica af Marmor
CERT hane Xaida´z Gi-Bo Héja-Hector


Hilleröd INT
18 Augusti

DK CERT R-CACIB Xaida´z Gi-Xa Dènever-Robija
Juniorhandling 4:a Daniel Karlsson med Axzéss


Jönköping
10 augusti

Ungdoms-SM i Juniorhandling
Daniel Karlsson och Axzéss


Ronneby Int
10 augusti

Cert Xaida´z Ca-Za Miztica af Marmor
R-CACIB Västsjö Ernö-Zabrella
BIR-valp BIS 3 Xaida´z Gi-Ga Nyandász-Nizze


Trelleborg BK
4 Augusti

Barn med hund 1:a Daniel Karlsson med Axzéss


Halmstad NAT+INT
13-14 Juli 2002

13/7
BIM Xaida´z Po-Di Eszes-Efraim
CERT Xaida´z Ba-Li Isten-Ior
Juniorhandling 2:a Daniel Karlsson med Axzéss
14/7
BIM CACIB Xaida´z Po-Di Eszes-Efraim
CERT Xaida´z Ba-Li Isten-Ior


WorldWinnerDogShow
Amsterdam 6-7 Juli 2002

6/7
BIRVET Excellent Kutyas Xagira-Xaida
Excellent Xaida´z Axzéss-Allonge
Juniortik 4 Xaida´z Misztica af Marmor
7/7
Juniorhandling Semifinal Daniel Karlsson med Axzéss
Annica Karlsson med Miszti oplacerad


Forssa Finland
30 Juni 2002
CERT BOB Xaida´z Ro-Fe Komikus-Kuztor


Broutställningen INT

Malmö 15-16 Juni 2002

15/6
Lydnadskl I 1:a Västsjö Ernö-Zabrella
Juniorhandling 1:a Daniel Karlsson med Axzéss

16/6
BIM-VET CK Kutyas Xagira-Xaida
R-CACIB Xaida´z Po-Di Eszes-Efraim
Juniorhandling 1:a Daniel Karlsson med Axzéss


Bosjökloster
6 juni 2002

BIR-valp BIS reserv Xaida´z Ro-Fe Komédja-Klara


Svk FUR-SPECIALEN
Göteborg 19 Maj 2002

BTKL 3 CK Xaida´z Ca-Za Misztica af Marmor
CHKL 3 CK Xaida´z Axzéss-Allonge
VETKL 2 CK Kutyas Xagira-Xaida
Barn med hund 1:a Daniel Karlsson med Saida
3:a Annica Karlsson med Miszti
4:a Elin Johnsson med Axzéss


Landskrona BK
9 maj 2002


BIR-valp Xaida´z Ca-Za Misztica af Marmor
Barn med Hund -9år Elin Johansson med Axzéss 1:a
10-16 år Annica Karlsson med Axzéss 2:a
Daniel Karlsson med Miszti 3:a


Lomma BK
28 April 2002

BIR-valp BIS 4 Xaida´z Ca-Za Misztica af Marmor
BIM-valp Xaida´z Ca-Za Müvös-Mascot
Barn med Hund Daniel Karlsson med Saida 1:a


Dog Security
Arlöv 20 April 2002

BIR valp Xaida´z Ca-Za Misztica af Marmor

Barn med hund
11-16 år 2:a Daniel Karlsson med Saida
-10 år 1:a Annica Karlsson med Zabrella
2:a Elin Johnsson med Axzéss


Malmö Internationella Utställning
17 Mars 2002

BIR-valp Xaida´z Ca-Za Misztica af Marmor
BIM CACIB Xaida´z Po-Di Eszes-Efraim
CACIB Xaida´z Ba-Li Isten-Ior
Cert Xaida´z Po-Di Erdesz-Erhardt
Cert Championat Xaida´z He-Ax Garas-Ghana
BIR-vet Xaida´z Bo-Xa Bátor-Gyermec


Malmö Internationella Utställning
16 Mars 2002

Juniorhandling Daniel Karlsson & Axzéss 3:a


Baltiska hallen Malmö
2 Mars 2002
Uttagning till Skånemästerskapen i Juniorhandling

8-12 år
1:a Daniel Karlsson och Axzéss
3:a Annica Karlsson med Zabrella
och båda är kvalificerade till finalen på Gåsatiderna i November.


Valp & Veteranutställning 24 februari 2002
Hässleholm

BIR-valp Xaida´z Re-Li Látszik-Lufi
BIM-valp Xaida´z Ro-Fe Komédja-Klara
BIR BIS-3 syskonklass Xaida´z Ro-Fe
BIR-vet Xaida´z Bo-Xa Bátor-Gyermec


Höganäs BK inof.

Bir Bis-2 valp 4-6 mån Xaida´z Ca-Za Misztica af Marmor
Bir-valp 6-9 mån Xaida´z Re-Li Labdaszedö Ludwig


Göteborg Internationella 5 januari 2002

Bir-valp Xaida´z Ro-Fe Komédja-Klara
Bir-Vet Xaida´z Axzéss-Allonge
Juniorhandling Daniel Karlsson & Axzéss 4:a


StokK Hund 2001 8 december 2001

SM juniorhandling Sofie Nilsson & Axzéss 6:a


SydSkåkk Gåsatiderna 11 november 2001

BIR GRUPP 4:a Xaida´z Ro-Fe Komédja-Klara
BIM Xaida´z Re-Li Lándza-Leonard
BIR HP Uppfödargrupp Re-Li gruppen
Juniorhandling Sofie Nilsson & Casper 4:a


Smökk Växjö 4 november 2001

BIM BIR-vet BIS 3-vet Xaida´z Axéss-Allonge
CERT Xaida´z Ad-Ax Felséges-Freddie
CERT Xaida´z He-Ax Garas-Ghana


NSKK Golden Go 20 oktober 2001

Juniorhandling Sofie Nilsson & Casper 1:a


NSKK Gröngölingsutställning 20 oktober 2001

BIRvalp BIG 4:a Xaida´z Re-Li Labdaszedö-Ludwig
BIMvalp Xaida´z Ro-Fe Kulissza-Kiaz
HPvalp Xaida´z Re-Li Lándzsa-Leonard
HPvalp Xaida´z Re-Li Látszik-Lufi
HPvalp Xaida´z Ro-Fe Krinolin-Kajzsa

BIR BIS 3:a Xaida´z Bo-Xa Bunda Szétszaggat


Käglinge 7 oktober 2001

Juniorhandling Sofie Nilsson & Casper 3:a 13 till 17 år
Juniorhandling Daniel Karlsson & Axzéss 1:a 8 till 12 år
Juniorhandling Annica Karlsson & Zabrella 4:a 8 till 12 år
och därmed är alla tre inkvalade till final på Gåsatiderna i Malmö


Åkers Styckebruk Svk FUR 29 september 2001

BIM BIR-vet BIS-vet Xaida´z Axéss-Allonge
BHKL 4:a CK Xaida´z Gi-Xa Denever-Robija
BTKL 4:a Xaida´z Bo-Xa Bunda Szétszaggat
CK Xaida´z Ad-Ax Fekete-Csulli
BIR BIS Uppfödargrupp
Barn med hund Daniel Karlsson & Axzéss 1:a


Sofiero 8 september 2001

CERT Xaida´z He-Ax Garas-Ghana
BIM CACIB Xaida´z Gi-Xa Denever-Robija
BIR-vet Kutya´s Xagira-Xaida
CACIB Xaida´z Ba-Li Isten-Ior
Juniorhandling Sofie Nilsson & Casper 1:a
och därmed inkvalad till final på stora Stockholm
Juniorhandling Daniel Karlsson & Axzéss 6:a


Bosjökloster 25 augusti 2001

Juniorhandling Annica Karlsson & Axzéss 3:a 8 till 12 år
och därmed inkvalad till final på gåsatiderna


Arlöv 4 augusti 2001

Xaida´z årliga kennelträff med prisutdelningar, tipsrunda, agility och massor med puliprat.


Halmstad 8 juli 2001

CERT och därmed svenskt championat CACIB BIR Grupp 2:a Xaida´z Po-Di Eszes-Efraim
BIM BIR-vet Xaida´z Axzéss-Allonge
CACIB Xaida´z Ba-Li Isten-Ior
Juniorhandling Sofie Nilsson & Casper 1:a
och därmed inkvalad till final på stora Stockholm


Halmstad 7 juli 2001

BIR Xaida´z Gi-Xa Denéver-Robija
BIM BIR-vet Kutya´s Xagira-Xaida
Cert Xaida´z Ad-Ax Felséges-Freddie


SvK FUR-specialen
Göteborg 27 maj 2001
valp 6-9 mån 1hp Xaida´z De-Fe Jenö-Julius
Bhkl 4 CK Xaida´z Ad-Ax Férfias-Feri
Btkl 4 CK Xaida´z Axzéss-Allonge
BIR BIS uppfödargrupp
BIR BIS avelsgrupp
Zabrella lyckades släpa runt Carina till en andraplats i agility
Barn med hund
1:a Annica och Zabrella
2:a Daniel och Saida


Västra kennelklubbens nationella utställning
Göteborg 26 maj 2001
BIS 2 vet BIR-vet och BIM Kutya´s Xagira-Xaida
Cert och därmed danskt och svenskt championat Västsjö Ernö-Zabrella
BIR valp Xaida´z De-Fe Jenö-Julius


Kennelträff 2001
Den 4 Augusti håller vi vår kennelträff i Arlöv
Mer info om aktiviteter och tider kommer senare.
Övernattning i form av camping eller husvagn går att ordna. (Dusch finns ej)
Lite grillning fredag och lördag kväll


Nordskånska kk Nationella Utställning
20 Maj 2001

CERT och BIR: Xaida´z Po-Di Eszes-Efraim
BIR-vet och BIM Kutya´s Xagira-Xaida
Juniorhandling
10-13 år
Daniel och Saida 1:a och därmed utagen till Golden Go 2001
14-17 år
Sofie och Casper 3: och därmed utagen till Golden Go 2001


Ringsted Dkk Internationella Utställning
6 Maj 2001

BIR-senior Xaida´z Axzess Allonge
BIR-vet Kutya´s Xagira-Xaida


24 mars 2001
Tikarna i båda planerade parningar i vår är försenade med löpningen.
Vi hoppas att de ska komma i gång snart.


Malmö Internationella Utställning
17 Mars 2001

BIM: Xaida´z Gi-Xa Denever - Robija
CERT 2:a tikklass Xaida´z Ad-Ax Fekete-Csuli


Baltiska hallen Malmö
4 Mars 2001
Uttagning till Skånemästerskapen i Juniorhandling

8-12 år
1:a och kvalificerad till finalen på Gåsatiderna i November.
Daniel Karlsson och Axzéss

6:a Annica Karlsson med Zabrella

13-17 år
3:a och kvalificerad till finalen på Gåsatiderna i November.
Sofie Nilsson med Casper


Q-Poolen
valp, junior & veteranutställning
25 Februari 2001

BIR-vet BIS R-vet Xaida´z Axzéss
BIR-junior BIG R Xaida´z "Jack"
äg. Susanne Josefsson
BIM-junior Xaida´z "Rufsan" äg. Bo Jansson
Där var även andra Xaida´z-hundar som visade frammtassarna med HP


Hund 2000
10 December 2000

CACIB: Xaida´z Gi-Xa Denever - Robija
Juniorhandling
Sofie och Casper 3:a
Daniel och Axzéss 5:a
Miniorhandling
Annica och Zabrella 2:a


20 november 2000

Giggo har fått sina meriter godkända och bär därmed titeln:
Internationell och Nordisk utställningschampion


Gåsatiderna 12 november 2000

Det var hundar från Xaida´z kennel som tog både bir och bim titel
BIR: Xaida´z Gi-Bo Héja - Hector
BIM: Xaida´z Ba-Li Igezö - Inez

Skånemästerskapen i juniorhandling
Sofie och Casper 1:a
Daniel och Axzéss 5:a
Grattis till båda två


Växsjö 5 November 2000

BIR valp: Xaida´z Ba-Li Isten - Ior
BIM: Xaida´z Axzéss
BIR vet: Xaida´z Axzéss
Cert + CACIB: Västsjö Ernö - Zabrella


Vi var i Ronneby brunnspark 27-30 Juli
Daniel tävlade i Juniorhandling den 30-7. Han placerade sig som 3:a
och blev därmed uttagen till Svenska Mästerskapet på Stora Stockholm.

Vi åkte hem med en hel del meriter.
Torsdag: Zabrella CERT och BIM Hector BIRvalp
Fredag: Honye CACIB Hector BIRvalp
Axzéss BIRVET, RESERV BISSVET av 73 tävlande
Bästa uppfödargrupp
Lördag: Casper CERT, RESERV CACIB
Söndag: Ruff CACIB, BIR Axzéss BIM
Bästa avelsgrupp, Bästa uppfödargrupp


Vi var på utställning i danska Hilleröd. 00-06-17
Xaida blev BEST IN SHOW VETERAN
Giggo tog sitt fjärde CACIB och därmed får titeln INTUCH
Zabrella blev tvåa i bästa tikklass
fick cert på sin första officiella utställning


Vi fanns på FUR-Specialen 
På Krono Camping Åby/Göteborg
2000-05-20
Resultat därifrån
bästa uppfödargrupp puli
bästa tik
3;a bästa hanhund


Nordskånska kennelklubbens utställning på Herrevadskloster 2000-05-21
Daniel och Saida 3;a i juniorhandling
och därmed klar för Skånemästerskapen på Gåsatiderna
Grattis


Mail: puli@home.se
tel:
040-48 75 00